Koray Büyükasar
Resmi Web Sitesi


Ana Sayfa

Otobiyografi

Basın Yazıları

Fotoğraflar

Üyelikler


 

 

Siteme Hoş Geldiniz...                                                                                                                                                       

KORAY BÜYÜKASAR OTOBİYOGRAFİSİ

05-09-1952 tarihinde Batı Trakya kökenli bir Türk ailenin oğlu olarak İstanbul- Emirgan’da doğdum. Babam Bayram Ali; Kırcaali Mastanlı Kazası - Asarcık doğumlu olup; dedem Hüseyin Bey ve büyük dedem Mehmet Ağa Batı Trakya’nın önde gelen kişilerindendir. Her ikisi de 31 Ağustos 1913`te kurulan Batı Trakya Türk Devleti`nin kurulmasına katkıda bulunmuş ve teşkilatlanmasında aktif görevler almışlardır. Ailemin kökeni tam olarak Karamanoğulları Beyliği’ne dayanmaktadır. Atalarım bilinen kayıtlara göre Karamanoğulları Beyliği’nin yıkıldığı 1500`lü yılların başlarına kadar Konya -Karaman vilayetlerinde yaşamıştır. Beyliğin yıkılmasından sonra Osmanlı İmparatorluğunun iskân politikası sonucunda Anadolu’dan Balkanlara göç ettirilen ailelerden biri olarak yaklaşık dört yüz sene Batı Trakya’da yaşamlarına devam etmişlerdir. Göç eden her Türk ailesi gibi ailemde bölgenin Türkleşmesine ve İslamlaşmasına katkıda bulunup kültürümüzü Balkan topraklarında uzun yıllar yaşatmışlardır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmaya yüz tuttuğu 1900’lü yıllara gelindiğinde bütün milletimiz gibi ailemde büyük üzüntüler yaşamıştır. Büyük dedem Mehmet Ağa’nın kardeşleri Hasan ve İsmail amcalarım Çanakkale Savaşlarında savaşmış ve Şehitlik mertebesine ulaşmışlardır. Dedem Hüseyin Bey ise Balkan Savaşlarında savaşmış; çenesinden aldığı yaralar sonucu Gazi olma onurunu elde etmiştir. İlerleyen senelerde dedem Osmanlı İmparatorluğunun yıkılması sonucunda vatan topraklarımızı terk ederek 1928 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti`ne kesin bir geri dönüş yapmış ve Manisa iline yerleşmiştir. Ben ise; babamın 1948’de Emirgan’a yerleşip burada annemle evlenmesi sonrasında İstanbul`un Sarıyer ilçesinde bulunan Emirgan’da doğmuşum.

Eğitim hayatıma Emirgan ilk ve orta okullarında başladım. Lise eğitimimi ise Akgün Koleji, Eseniş Koleji ve Sarıyer Lisesinde tamamladım. Sonrasında üniversite eğitimime İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisine(Yıldız Teknik Üniversitesi)devam ederek 1974-75 yılında inşaat mühendisi oldum. Vatani görevimi 1977-1978 yıllarında yedek subay olarak Jandarma Genel Komutanlığı emrinde tamamladım.

1978 yılından günümüze kadar inşaat mühendisliği ve müteahhitlik yapmaktayım. Koray Ticaret ile TÜ-KO VE DKR isimli İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketlerinin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Bankalar, Özel finans kurumları, Turizm Tesisleri ve Tarihi Eser yapıların inşaat, tadilat, dekorasyon, elektrik, ısıtma ve havalandırma işlerini yaptım ve halen yapmaktayım.

Mesleki kariyerime ek olarak sportif yaşamın içinde yer alarak başta Beşiktaş Jimnastik Kulübü olmak üzere birçok spor kulübünde görev aldım ve başkanlık yaptım.Beşiktaş Jimnastik Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği, Beşiktaş Jimnastik Kulübü Divan Yönetim Kurulu Üyeliği, Reşitpaşa Spor Kulübü Kurucu Başkanlığı ve eski Başkanılığı, Emirgan Spor Kulübü eski Başkanlığı, Genç Beşiktaşlılar Derneği Kurucu Başkanlığı ve eski Başkanlığı yapmış olduğum görevler arasındadır.

Siyasi olarak ise; Doğru Yol Partisi Yüksek Haysiyet Divanı Üyeliği,Doğru Yol Partisi İstanbul İl Başkan yardımcılığı Seçim İşleri Başkanlığı,Doğru Yol Partisi Sarıyer İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundum.Bu görevlerim dışında, 1994 yılı yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisi Sarıyer Belediyesi Başkan adayı oldum.

Sosyal anlamda da birçok kurum ve kuruluşta aktif olarak rol almaya çalışarak; Marmara Grubu Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Vakfı Kurucu, Mütevellit Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyelikleri, Emirgan Camii Koruma ve Güzelleştirme Derneği eski Başkanlığı, Sarıyer Emniyet Müdürlüğü Binalarını Yaptırma ve Yaşatma Derneği eski Başkanlığı görevlerinde bulundum. Halen birçok sivil toplum kuruluşlarında ve derneklerde görev almaya devam etmekteyim. Evli ve iki çocuk babası olarak yaşamımı sürdürmekteyim.
 

©2013